Hakkındaki Videoyu Oynat Antika Halı Alan Yerler

ANTİKA HALI ALAN YERLER

ANTİKA İSTANBUL & ANTİKA HALI TANITIMI

Antika İstanbul olarak eskimiş, tarihi değeri olan antika halı, tarihi kitap, antika tablo, tarihi saat, antika mücevher, antika gümüş, antika mobilya, plak ve gramafonlarınıza hak ettiği değeri nakit olarak ödüyoruz. 

İstanbul ve yakın çevresinde antika halı alan yerler arasında öne çıkan Antika İstanbul, eski halılarınızı değerinde alıyor, ödemesini nakit yapıyor. El emeği ile dokunan tarihi halılarınıza hak ettiği değeri almak için sertifikalı uzmanlarımız ile iletişime geçebilirsiniz.

İstanbul Antika Halı Alanlar

Antika halı, el dokuması ve maddi değeri olan 100 yıllık eser olarak tanımlanır. Antika halı alan firmalar son yıllarda Türkiye'de oldukça yaygınlaştı. Ancak her sektörde olduğu gibi antika halı sektöründe de sertifikasız insanlar bulunmaktadır. Bu işi gerçek anlamıyla yapan ve sektör hakkında bilgi sahibi sertifikalı kişilerden fikir almadan halınızı satmayın.

Halının durumu değerini belirlemede önemli bir faktördür. En kaliteli el dokumasının maliyeti, el yapımı halıları kopyalayan makine yapımı halılarlae karşılaştırıldığında daha fazladır. Özellikle Isparta halıları yaratılma süreci yoğun emek ve zaman gerektirmektedir.

Yaşam alanlarımız ne kadar modern anlayışla yapılırsa yapılsın, geçmişe duyulan özlem ve antika merakı yüzünden insanlar artık antika halılara büyük rağbet gösteriyor. Her eski halı antika olmayabiliyor. Bir halının antika olduğunu belirlemek için bir takım etkenler göz önünde bulundurulur. Uzmanlar 100 yaşın üzerindeki halının klasik antika olarak sınıflandırılabileceği konusunda uzlaşıyorlar. Bu nedenle halının yaşı antika statüsüne girmesinde önemli bir kriterdir.

Antikaların yalnızca estetik değerleriyle değil, tarihsel önemlerile de ilgilenildiği Türkiye'de çok eski yıllarda ülkenin tarihini yansıtan antikalar toplanmaya başlamıştır. Asırlar boyunca Türkiye'nin hemen her bölgesinde, her evde dokunan, adeta halkın bir yaşam biçimi olarak ortaya çıkan bir figür olan halının zamanla bir saygınlık sembolü haline geldiği bilinmektedir. Halı dokumacılığı halıcılığı yaşatmak ve güçlendirmek için oldukça önemlidir.

Antika halı, 2. el halı alan yerler arasında Kadıköy antika halı alanlar, Üsküdar antika halı alanlar, aksaray antika halı alanlar, Beyoğlu antika halı alanlar bulunmaktadır. Bununla birlikte İstanbul'un tüm semtlerinde tarihi eserleriniz değerinde nakit ödeme yöntemiyle satın alınmaktadır.

Antika Halı Alan Yerler

Antika Halı Fiyatları

Antika halı fiyatları belirlenirken ilk sırada halının yaşı göze çarpıyor. Bir antika halı diğer etkenleri göz ardı etmeksizin yaşı ile değeri arasında büyük bir ilgi vardır. İkinci sırada ise halının dokunmuş olduğu yöresi göze çarpıyor. Örnek olarak bir Türk Halısı, bir İran Halısı menşei olarak büyük bir değere sahiptir. Üçüncü sırada ise halı üzerindeki nadir bulunan ve dönemini yansıtan desen ve motifler halının değerine değer katmaktadır.

Antika halının değerini belirlemede aşağıdaki kriterlere dikkat etmek, fiyat belirlemede oldukça önemli kriterlerdir;

  1. Bir halının yaşı, değerinde önemli bir faktördür.100 yaşından daha fazla olan bir halının antika değeri çok yüksektir. 80-100 yıldan daha eski olan bir halı antika olarak kabul edilir.
  2. Antika halılar ile 50-80 yıllık vintage halılar arasındaki daha az bilinen aralık yarı antika olarak kabul edilir.
  3. Halıda kullanılan malzeme de onun değerinde önemli bir faktördür. Kaliteli halılkar en iyi malzemelerden üretilmiştir. Bunlar genellikle yumuşak, parlak yün, ince ipek ve üstün kaliteli pamuktan yapılır.
  4. Kullanılan dokuma tekniğinin kalitesini belirlemek için halının düğüm yoğunluğu gibi detaylarına dikkat etmek önemlidir.  Örneğin yüksek kaliteli bir halı, eşit düğüm yoğunluğuna ve tekdüze bir desene sahip olacaktır.
  5. Kilimin durumu da değerini belirlemede önemli bir faktördür. En kaliteli el dokuması İran kilimlerin maliyeti, el yapımı halıları kopyalayan makine yapımı halılarla karşılaştırıldığında daha fazladır.

Antika İstanbul olarak antika kültürünü yaşatarak, geçmişimize değer vermeye ve onu yaşatmaya gayret gösteriyoruz. Amacımız geçmişin izlerini taşıyan nadide eserleri toplayarak, antika koleksiyonumuzu genişletmek.

Antika Halı Alan Yerler

Tarihi Halı Nasıl Anlaşılır?

Antika halı, eski halının 1900 yılından önce imal edilmiş olmasıdır. Ancak günümüzde eski halı terimi daha geniş bir tanıma işaret edebilmektedir. Bu da 1950 yılından önce dokunmuş halıların yarı antika olduğu anlamına gelir ve değerlidir.

Antika halı tüm çağlara özgü süsleme sanatı ürünlerini içerisine alan en az 100 yıl önce üretilmiş eserlerdir. Bu nedenle bir halının değerini anlamak için aşağıdaki kriterler etkileyici olmaktadır;

  1. Antika halının yaşı
  2. Halıda kjullanılan malzeme
  3. Halının imalat yeri
  4. Halıdaki düğüm sayısı
  5. Halının durumu

Halının yaşı, değerinde önemli bir faktördür. 100 yaşından  fazla olan bir halının antika değeri oldukça yüksektir. Halıda kullanılan malzeme de onun değerinde önemli faktördür. Kaliteli halılar en iyi malzemelerden üretilmiştir. Bununla birlikte kullanılan dokuma tekniğinin kalitesini belirlemek için kilimin düğüm yoğunluğu gibi detaylarına dikkat etmek önemlidir. 

2. El Halı Alan Yerler

İstanbul'da 2. el halı alan yerler Türkiye dahil taraf ülkelerin 1952 yılında 17 ülkenin katılımıyla imzalanan anlaşma gereğince yapılmaktadır. İkinci el halılarınızı inceleyip dilediğiniz taktirde değerinde fiyat vererek ödemesi nakit olacak şekilde satın alıyoruz. Halı yapılan uygulamalarda çalışan insanlar  OSGB Hizmeti almasında fayda olacaktır.

Düğümlü halıların hav yüzeyi tamamen düğümlü püsküllerin uçlarından oluşur. Gördes düğümü , iki çözgü ipliği arasında her iki püskül ucunu yüzeye bir araya getirir. Ortadoğu'da , özellikle Türkiye ve Kafkasya'da yaygındır . Sehna veya Farsça düğüm, tutamın her iki ucunu ayrı ayrı yüzeye çıkarır. Orta Asya ve Uzak Doğu'da, özellikle Afganistan, Hindistan, Pakistan, Türkistan ve Çin'de hakimdir .

Antika Halılarınızı Nasıl Satarsınız?

Antika halılarınızı satarken, öncelikle değerini belirlemek için sertifikalı koleksiyonculardan bilgi almalısınız. Her antikacı, bir koleksiyoncu değildir. Bu nedenle sertifikalı uzman portföy danışmanlarımızdan antikanız için fiyat teklifi almanızı öneriyoruz. Bizimle iletişime geçerseniz, antika eşyanız için en iyi fiyatı nakit olarak vereceğimizden şüpheniz olmasın.

Yaşam alanlarımız ne kadar modern anlayışla yapılırsa yapılsın, geçmişe duyulan özlem ve antika merakı yüzünden insanlar artık antika halılara büyük rağbet gösteriyor. İstanbul Antikacı'nın deneyimli ve sertifikalı koleksiyonleri, antika halılarınızı inceleyerek, hak ettiği değeri peşin olarak ödemeyi taahhüt ediyor.

İstanbul Antika Halı Alan Yerler

Antika eserlerin restorasyonları alanında uzman, sertifikalı kişiler tarafından yapılması gereklidir. Örneğin antika mobilya ve koltukların restorasyonları için sertifikalı koltuk tamiri uzmanlarından destek alınmaktadır. Mağazamızda bulunan antikaların bozulmaması, hava şartlarından etkilenmemeleri için havalandırma sistemlerine önem verilmektedir. Çalışmalarımızda iş sağlığı ve güvenliği önlemlerine dikkat edilerek, belirli periyotlarda isg eğitimleri alınmakta, çalışma şartları yoğun olduğu dönemlerde OSGB Hizmeti talep edilmektedir. Ayrıca çalışma ortamlarında kişisel koruyucu donanım ekipman kullanılacaksa gerekli KKD alımı yapılmaktadır. Antika eserlerimizin temizlik hizmetleri için de temizlik firmaları ile anlaşmalarımız bulunmaktadır.