Hakkındaki Videoyu Oynat Tarihi Kitap Alanlar

ANTİKA KİTAP ALANLAR

ANTİKA İSTANBUL & ANTİKA KİTAP TANITIMI

Antika İstanbul olarak eskimiş, tarihi değeri olan antika kitap, antika gümüş, antika halı, tarihi kitap, antika tablo, tarihi saat, antika mücevher, antika mobilya, plak ve gramafonlarınıza hak ettiği değeri nakit olarak ödüyoruz. 

İstanbul ve çevresinde tarihi kitap alanlar arasında öne çıkan Antika İstanbul, tarihi değeri olan kitaplarınızı değerinde alıyor, ödemesini nakit yapıyor. Kitap dışında, anı defterleri, fotoğraflar, resmi ya da gayri resmi yazışmaların tamamı çok özeldir ve değerlendirilmektedir.

İstanbul Tarihi Kitap Alanlar

Antika kitapları, nadir oldukları için değeri olan kullanılmış kitaplardır. Tarihi kitaplar, nadir bulundukları için (örneğpin osmanlı kitapları) değeri olan kullanılmış kitaplardır. Sahafların en çok malzeme kaynağı mahallelerdeki hurdacılardır. Hurdacı ve antikacılardan aldığımız malzemeler içinde sahaflar olarak keşif yapıyoruz. Bu anlamda sahaf, arkeoloğa çok benziyor. Eski kağıtların, kitapların, belgelerin arasından insanların bilmediği, önemine varmadığı şeyleri keşfedip çıkarıyoruz.

Kitap ve belgelerin sahaflara intikal edişi de çok değişik yollarla oluyor. Mesela tarihi değeri yüksek ancak hali perişan belgeler genellikle eskici, antikacı ve hurdacılardan sahaflara akıyor. Bu tür malzemeleri herkes bilmiyor, anlayacak özelliklere sahip olmanız lazım.

Gerçek sahaf meslek adabı gereği, kitabı uygun bir fiyata ehline ulaştırandır: “Sahaf elinden geçen bütün güzel eserleri kendine ayıramaz. Bu güzellikleri ehline, gerçek meraklısına, onu koruyacak, okuyacak muhatabına tevdi eder. Yıllardır aradığı bir kitabı bulup ehline, ilgilisine, ondan faydalar sağlayıp yazılar yazacak olan erbabına sunmak da büyük bir keyiftir.

Antika kitap, tarihi kitap, osmanlı kitapları alanlar arasında Kadıköy, Üsküdar, Fatih, Ümraniye, Şişli, Beşiktaş, Pendik, Aksaray, Beyoğlu antika kilim alan yerler bulunmaktadır. Bununla birlikte İstanbul'un tüm semtlerinde tarihi eserleriniz değerinde nakit ödeme yöntemiyle satın alınmaktadır.

Tarihi Kitap Alanlar

Tarihi Kitap Fiyatları

Tarihi kitap fiyatları belirlenirken ilk baskı kitapları koleksiyoncular tarafından oldukça rağbet görmektedir. Bununla birlikte ilk baskı genellikle daha sonraki baskılardan daha değerlidir. Yazarın imzaladığı ilk baskı daha da büyük değere sahiptir. Orijinal durumuna en yakın durumdaki bir kitap, kapağı kopmuş ve sayfaları eksik olan bir kitaptan daha fazla tercih edilir. Kitabın karmaşık bir cildi veya çizimleri varsa, bu da kitabın nadirliğini artırabilir.

Tarihi kitapların değerini belirlemede aşağıdaki kriterlere dikkat etmek, fiyat belirlemede oldukça önemlidir;

  1. Kitabın nadir bulunabilir olması fiyatını belirlemede en önemli etkendir.
  2. Tarihi kitaplar genellikle makine kullanılmadan el işçiliği ile yapılmaktadır.
  3. Antikanın tanımı gereği en az 100 yıllık olması kitabın değerini artırır.
  4. Tarihi kitapların durumu da fiyatını belirlemede önemli bir faktördür. Yıpranmış, parçalanmakta olan eski bir kitabın değeri çok az olacaktır
  5. Kitabın ilk baskı olması değerini belirlemede önemli bir kriterdir. 
  6. Yazarın imzaladığı ilk baskı daha da büyük değere sahip olacaktır

Birçok ciddi ve deneyimli antika kitap koleksiyoncusu, 16. yüzyıl ve öncesinden kalma eserlerin izini sürmeye odaklanmıştır. Antika koleksiyoncularının ve meraklılarının çoğunun bildiği gibi, 100 yaş ve üzeri eşyalar genellikle "antika" olarak kabul edilir. Antika kitaplar, nadir oldukları için değeri olan kullanılmış kitaplardır.

Tarihi Kitap Alanlar

Tarihi Kitap Nasıl Anlaşılır?

Tarihi  kitap, eski bir kitabın 1900 yılından önce basılmış bir kitap olmasıdır. Ancak günümüzde eski kitap terimi daha geniş bir tanıma işaret etmektedir: Geleneksel bir kütüphanede değil, "antika kitapçılarında" bulduğumuz az ya da çok değerli her türlü nadir kitabı ifade eder.

Birçok ciddi ve deneyimli antika kitap koleksiyoncusu, 16. yüzyıl ve öncesinden kalma eserlerin izini sürmeye odaklanmıştır. Antika koleksiyoncularının ve meraklılarının çoğunun bildiği gibi, 100 yaş ve üzeri eşyalar genellikle "antika" olarak kabul edilir. Antika kitapları, nadir oldukları için değeri olan kullanılmış kitaplardır.

Kitap ve belgelerin sahaflara intikal edişi de çok değişik yollarla oluyor. Mesela tarihi değeri yüksek ancak hali perişan belgeler genellikle eskici, antikacı ve hurdacılardan sahaflara akıyor. Bu tür malzemeleri herkes bilmiyor, anlayacak özelliklere sahip olmanız lazım. O evrakları okuyup anlayıp tarih içinde bir yere oturtabilmeniz lazım. Ne anlam ifade ediyor, bizim tarihimizde yeri nedir, az mı değerli çok mu değerli? Tüm bunlara bir anlamda sahaflar karar veriyor. Dolayısıyla ona tarihi bir yer kazandırmış oluyorlar. Sahaflar kitapları analiz ederek onu bir yere oturtup ilgilisine, faydalı olabilecek yerlere ulaştırıabilirler. 

Tarihi Kitaplar Nelerdir?

Telif hakkı sayfasındaki tarih başlık sayfasındaki tarihle eşleşiyorsa kopyanızın ilk baskı olması olasıdır. Yayınlanma tarihi telif hakkının alınmasından önceyse bu tarihler farklılık gösterebilir, ancak kullanılan gösterge buysa her iki tarihin de eşleştiğinden emin olmak isteyeceksiniz. Antika kitapları, nadir oldukları için değeri olan kullanılmış kitaplardır.

Tarihi kitapların satılırken ya da satın alınırken doğru insanlarla iletişime geçmek önemlidir. Satın alacak kişinin sahaf olması, kitabın değerinin tam karşılığını almanızı sağlayacaktır. 

İstanbul Sahafları

İstanbul antika kitap, tarihi osmanlı kitaplarınıza sahaflarımız en iyi fiyatı veriyor. Gerçek sahaf, tarihi değeri yüksek olan kitaba gereken değeri vererek, onu ehline ulaştırandır. 

Antika koleksiyoncularının ve meraklılarının çoğunun bildiği gibi, 100 yaş ve üzeri eşyalar genellikle "antika" olarak kabul edilir. Antika kitapları, nadir oldukları için değeri olan kullanılmış kitaplardır. Yıpranmış, parçalanmakta olan eski bir kitabın değeri çok az olacaktır. İlk baskılar kitap koleksiyoncuları tarafından aranır ve ilk baskı genellikle daha sonraki baskılardan daha değerlidir.

Osmanlı Kitapları

Osmanlı Devleti'nde 600 yıllık tarih boyunca sadece 536 kitap yazıldı bunları yarısı dini kitaplar yarısı devletin tuttuğu belgeler ve sayım defterleridir. Osmanlıda elyazması yazarına müellif denir. Kopya edene hattat, müstensih denir. Osmanlı döneminde 1729'da İbrahim Müteferrika matbaasında basımı yapılan ilk kitap olarak kayıtlara geçen "Vankulu Lügatı, Küçükçekmece İlk Baskı ve İmzalı Kitaplar Müzesi'nde sergileniyor.

İstanbul Tarihi Kitap Alanlar

Antika eserlerin restorasyonları alanında uzman, sertifikalı kişiler tarafından yapılması gereklidir. Örneğin antika mobilya ve koltukların restorasyonları için sertifikalı koltuk tamiri uzmanlarından destek alınmaktadır. Mağazamızda bulunan antikaların bozulmaması, hava şartlarından etkilenmemeleri için havalandırma sistemlerine önem verilmektedir. Çalışmalarımızda iş sağlığı ve güvenliği önlemlerine dikkat edilerek, belirli periyotlarda isg eğitimleri alınmakta, çalışma şartları yoğun olduğu dönemlerde OSGB Hizmeti talep edilmektedir. Ayrıca çalışma ortamlarında kişisel koruyucu donanım ekipman kullanılacaksa gerekli KKD alımı yapılmaktadır. Antika eserlerimizin temizlik hizmetleri için de temizlik firmaları ile anlaşmalarımız bulunmaktadır.

Antika eserlerin restorasyonları alanında uzman, sertifikalı kişiler tarafından yapılması gereklidir. Örneğin antika mobilya ve koltukların restorasyonları için sertifikalı koltuk tamiri uzmanlarından destek alınmaktadır. Mağazamızda bulunan antikaların bozulmaması, hava şartlarından etkilenmemeleri için havalandırma sistemlerine önem verilmektedir. Çalışmalarımızda iş sağlığı ve güvenliği önlemlerine dikkat edilerek, belirli periyotlarda isg eğitimleri alınmakta, çalışma şartları yoğun olduğu dönemlerde OSGB Hizmeti talep edilmektedir. Ayrıca çalışma ortamlarında kişisel koruyucu donanım ekipman kullanılacaksa gerekli KKD alımı yapılmaktadır. Antika eserlerin temizlik hizmetleri için de temizlik firmaları ile anlaşmalarımız bulunmaktadır.