Hakkındaki Videoyu Oynat Antika Kilim Alan Yerler

ANTİKA KİLİM ALAN YERLER

ANTİKA İSTANBUL & ANTİKA KİLİMTANITIMI

Antika İstanbul olarak eskimiş, tarihi değeri olan antika kilim, antika halı, tarihi kitap, antika tablo, tarihi saat, antika mücevher, antika mobilya, antika gümüş, plak ve gramafonlarınıza hak ettiği değeri nakit olarak ödüyoruz. 

İstanbul ve tüm bölgelerinde antika kilim alan yerler arasında öne çıkan Antika İstanbul, antika kilimlerinizi değerinde alıyor, ödemesini nakit yapıyor. El dokuması tarihi kilimlerinizi bu işi gerçek anlamıyla 40 yıldır yapan Antika İstanbul'dan teklif almadan vermeyin.

İstanbul Antika Kilim Alan Yerler

Antika kilim, el dokuması ve maddi değeri olan 100 yıllık eşya olarak tanımlanır. Antika kilim alan firmalar son yıllarda Türkiye'de oldukça yaygınlaştı. Ancak her sektörde olduğu gibi antika kilim sektöründe de sertifikasız insanlar bulunmaktadır. Bu işi gerçek anlamıyla yapan ve sektör hakkında bilgi sahibi sertifikalı kişilerden fikir almadan kiliminizi satmayın.

Kilimin durumu değerini belirlemede önemli bir faktördür. En kaliteli el dokumasının maliyeti, el yapımı kilimleri kopyalayan makine yapımı kilimlerle karşılaştırıldığında daha fazladır. Türk kilimlerinin yaratılma süreci yoğun emek ve zaman gerektirmektedir.

Yaşam alanlarımız ne kadar modern anlayışla yapılırsa yapılsın, geçmişe duyulan özlem ve antika merakı yüzünden insanlar artık antika kilimlere büyük rağbet gösteriyor. Her eski kilim antika değildir. Bir kilimin antika olduğunu belirlemek için bir takım etkenler göz önünde bulundurulur. Uzmanlar 100 yaşın üzerindeki her şeyin klasik antika olarak sınıflandırılabileceği konusunda uzlaşıyorlar. Bu nedenle kilimin yaşı antika statüsüne girmesinde önemli bir kriterdir.

Antikaların yalnızca estetik değerleriyle değil, tarihsel önemlerile de ilgilenildiği Türkiye'de çok eski yıllarda ülkenin tarihini yansıtan antikalar toplanmaya başlamıştır. Asırlar boyunca Türkiye'nin hemen her bölgesinde, her evde dokunan, adeta halkın bir yaşam biçimi olarak ortaya çıkan bir figür olan kilimin zamanla bir saygınlık sembolü haline geldiği bilinmektedir. Kilim dokumacılığı halıcılığı yaşatmak ve güçlendirmek için oldukça önemlidir.

Antika kilim, 2. el kilim alan yerler arasında Kadıköy, Üsküdar, Fatih, Ümraniye, Şişli, Beşiktaş, Pendik, Aksaray, Beyoğlu antika kilim alan yerler bulunmaktadır. Bununla birlikte İstanbul'un tüm semtlerinde tarihi eserleriniz değerinde nakit ödeme yöntemiyle satın alınmaktadır.

Antika Halı Alan Yerler

Antika Kilim Fiyatları

Antika kilim fiyatları belirlenirken ilk sırada kilimin yaşı göze çarpıyor. Bir antika kilim diğer etkenleri göz ardı etmeksizin yaşı ile değeri arasında büyük bir ilgi vardır. İkinci sırada ise kilimin dokunmuş olduğu yöresi göze çarpıyor. Örnek olarak bir Türk Kilimi, bir İran Kilimi menşei olarak büyük bir değere sahiptir. Üçüncü sırada ise kilim üzerindeki nadir bulunan ve dönemini yansıtan desen ve motifler onun değerine değer katmaktadır.

Antika kilimin değerini belirlemede aşağıdaki kriterlere dikkat etmek, fiyat belirlemede oldukça önemli kriterlerdir;

  1. Bir kilimin yaşı, değerinde önemli bir faktördür.100 yaşından daha fazla olan bir kilimin antika değeri çok yüksektir. 80-100 yıldan daha eski olan bir kilim antika olarak kabul edilir.
  2. Antika kilimler ile 50-80 yıllık vintage kilimler arasındaki daha az bilinen aralık yarı antika olarak kabul edilir.
  3. Kilimde kullanılan malzeme de onun değerinde önemli bir faktördür. Kaliteli kilimler en iyi malzemelerden üretilmiştir. Bunlar genellikle yumuşak, parlak yün, ince ipek ve üstün kaliteli pamuktan yapılır.
  4. Kullanılan dokuma tekniğinin kalitesini belirlemek için kilimin düğüm yoğunluğu gibi detaylarına dikkat etmek önemlidir.  Örneğin yüksek kaliteli bir kilim, eşit düğüm yoğunluğuna ve tekdüze bir desene sahip olacaktır.
  5. Kilimin durumu da değerini belirlemede önemli bir faktördür. En kaliteli el dokuması İran kilimlerin maliyeti, el yapımı kilimleri kopyalayan makine yapımı halılarla karşılaştırıldığında daha fazladır.
Antika Kilim Alan Yerler

Tarihi Kilim Nasıl Anlaşılır?

Antika kilim, eski kilimin 1900 yılından önce imal edilmiş olmasıdır. Ancak günümüzde eski kilim terimi daha geniş bir tanıma işaret edebilmektedir. Bu da 1950 yılından önce dokunmuş kilimlerin yarı antika olduğu anlamına gelir ve değerlidir.

Antika kilim tüm çağlara özgü süsleme sanatı ürünlerini içerisine alan en az 100 yıl önce üretilmiş eserlerdir. Bu nedenle bir kilimin değerini anlamak için aşağıdaki kriterler etkileyici olmaktadır;

  1. Antika Kilimin Yaşı
  2. Kilimde Kullanılan Malzeme
  3. Kilimin İmal Yeri
  4. Kilimdeki Düğüm Sayısı
  5. Kilimin Durumu

Kilimin yaşı, değerinde önemli bir faktördür. 100 yaşından  fazla olan bir kilimin antika değeri çok yüksektir. Kilimde kullanılan malzeme de onun değerinde önemli faktördür. Kaliteli kilimler en iyi malzemelerden üretilmiştir. Bununla birlikte kullanılan dokuma tekniğinin kalitesini belirlemek için kilimin düğüm yoğunluğu gibi detaylarına dikkat etmek önemlidir. 

2. El Kilim Alan Yerler

İstanbul'da 2. el kilim alan yerler Türkiye dahil taraf ülkelerin 1952 yılında 17 ülkenin katılımıyla imzalanan anlaşma gereğince yapılmaktadır. İkinci el kilimlerinizi inceleyip dilediğiniz taktirde değerinde fiyat vererek ödemesi nakit olacak şekilde satın alıyoruz. Kilim yapılan uygulamalarda çalışan insanların iş güvenliği önlemlerini almasında fayda olacaktır.

Düğümlü kilimlerin hav yüzeyi tamamen düğümlü püsküllerin uçlarından oluşur. Gördes düğümü , iki çözgü ipliği arasında her iki püskül ucunu yüzeye bir araya getirir. Ortadoğu'da , özellikle Türkiye ve Kafkasya'da yaygındır . Sehna veya Farsça düğüm, tutamın her iki ucunu ayrı ayrı yüzeye çıkarır. Orta Asya ve Uzak Doğu'da, özellikle Afganistan, Hindistan, Pakistan, Türkistan ve Çin'de hakimdir .

Antika Kilimlerinizi Nasıl Satarsınız?

Antika kilimlerinizi satmak istiyorsanız, öncelikle değerini belirlemek için sertifikalı koleksiyonculardan bilgi almalısınız. Her antikacı, bir koleksiyoncu değildir. Bu nedenle sertifikalı uzman portföy danışmanlarımızdan antikanız için fiyat teklifi almanızı öneriyoruz. Bizimle iletişime geçerseniz, antika eşyanız için en iyi fiyatı nakit olarak vereceğimizden şüpheniz olmasın.

Yaşam alanlarımız ne kadar modern anlayışla yapılırsa yapılsın, geçmişe duyulan özlem ve antika merakı yüzünden insanlar artık antika kilimlere büyük rağbet gösteriyor. İstanbul Antikacı'nın deneyimli ve sertifikalı koleksiyonleri, antika kilimlerinizi inceleyerek, hak ettiği değeri peşin olarak ödemeyi vadediyor.

İstanbul Antika Kilim Alan Yerler

Antika eserlerin restorasyonları alanında uzman, sertifikalı kişiler tarafından yapılması gereklidir. Örneğin antika mobilya ve koltukların restorasyonları için sertifikalı koltuk tamiri uzmanlarından destek alınmaktadır. Mağazamızda bulunan antikaların bozulmaması, hava şartlarından etkilenmemeleri için havalandırma sistemlerine önem verilmektedir. Çalışmalarımızda iş sağlığı ve güvenliği önlemlerine dikkat edilerek, belirli periyotlarda isg eğitimleri alınmaktadır. Ayrıca çalışma ortamlarında kişisel koruyucu donanım ekipman kullanılacaksa gerekli KKD alımı yapılmaktadır. Antika eserlerimizin temizlik hizmetleri için de temizlik firmaları ile anlaşmalarımız bulunmaktadır.