İstanbul ve çevresinde antika plak alanlar arasında sertifikalı koleksiyoncu olarak öne çıkan Antika İstanbul, plaklarınızı değerinde alıyor, ödemesini nakit yapıyor. Antik plak oldukça geniş kapsamlı bir koleksiyondur. Koleksiyonerlerden, DJ'lerden, müzik tutkunlarından, müzik endüstrisinden eski plakları değerinde satın alıyoruz.

İstanbul Antika Plak Alanlar

Antika plak alan yerler arasında Kadıköy, Üsküdar, Fatih, Ümraniye, Şişli, Beşiktaş, Pendik, Aksaray, Beyoğlu antika plak alan yerler bulunmaktadır. Bununla birlikte İstanbul'un tüm semtlerinde tarihi eserleriniz değerinde nakit ödeme yöntemiyle satın alınmaktadır.

Antika plak, tarihsel ve özelliğini yitirmemiş eski meta olarak bilinir. İstanbul'da yeniyle eskiyi, gelenekselle, moderni bir arada barındıran Antikja İstanbul'da Osmanlı döneminden kalan eserler başta olmak üzere son dönem plaklar bulunmaktadır.

Büyük bir hareketliliğin yaşandığı mağazamızda antika tutkunları, taş plak çalan gramofonlardan yükselen müzikle nostalji kokan eski eşyalar arasında adeta zamanda yolculuğa çıkıyor. Mağazamızda, çocukluğuna dönmek isteyen, uzun yıllar önce üretilmiş ve kullanılmış antika plak ve gramafonlarla nostalji yaşamak isteyenlerin uğrak yeri olmaya devam ediyor.

Plak, bir fonograf kaydı yazılı bir düz disk biçiminde, modüle edilmiş spiral oluktan oluşan analog ses depolama ortamıdır. Yaklaşık yarım yüzyıl boyunca diskler genellikle gomalaktan yapılmıştı. Daha önceki kayıtlarda ince bir aşındırıcı dolgu maddesi kullanılmakyaydı. 1940'lardan başlayarak, 20. yüzyılın sonlarının "orjinal kayıtları" olan polivinil (PVC) yaygınlaştı.

60'lı, 70'li ve 80'li yılların plak albümleri değerli olabilir. Değerlendirmede, kayıt sanatçısına, plak nadirliğine, plak derecelendirmesine ve durumuna bağlıdır. Tipik olarak 60'lı, 70'li ve 80'li yılların mükemmel durumdaki albümler çok değerli olabilmektedir.

1980'lerde CD'lerin ortaya çıkmasıyla ölüme terk edilen eski plaklar artık müzik endüstrisinin en popüler ve en yüksek hasılat yapan eski teknolojisi haline geldi. Hayranlar onu koleksiyonluk, ses kalitesi veya dijital geçicilik çağında müziğin dokunsal deneyimi için tercih ediyor. 

Antika Plak Alanlar

Antika Plak Fiyatları

Antika plak fiyatları belirlenirken, plağın yaşı, durumu ve sanatçısı değerlendirilir.  Antika plak 19. yüzyıl sonlarında çıkan teknolojilerdir. Bu nedenle bir plağın değerini anlamak için öncelikle plağın yaşını gözönünde bulundurmak önemli bir fiyatlandırma kriteridir.

Bir diğer fiyatlandırma kriteri ise plağın çalma ve ses durumu olmaktadır. 1980'lerde CD'lerin ortaya çıkmasıyla ölüme terk edilen eski plaklar artık müzik endüstrisinin en popüler ve en yüksek hasılat yapan eski teknolojisi haline geldi. Hayranlar onu koleksiyonluk, ses kalitesi veya dijital geçicilik çağında müziğin dokunsal deneyimi için tercih ediyor.

Plağın fiyatını belirleyen bir diğer faktör ise plağın sanatçısıdır. 1940’lardan başlayarak, 20. yüzyılın sonlarının “orjinal kayıtları” oldukça değerli olabilmektedir. 

Son olarak plağın nadirliği ve derecelendirilmesi de fiyatı belirlemede etkili bir unsurdur. 1970’den önce çıktığı varsayılan bir plağın kapağında barkod varsa, bu bir yeniden basımdır. 1980’den önce basılan orijinal vinillerin kılıfları genellikle iyi durumda değildir. Ancak bu orjinal olduğu anlamına gelir.

Orjinal plaklarınızı istanbul genelinde adresinize gelerek inceliyoruz. Yılların verdiği bilgi birikim ve tecrübe ile size en iyi fiyat teklifini sunuyoruz. Eğer fiyat teklifini kabul ederseniz antika eserinizi adresinizden peşin ödeme yapmak sureti ile satın alıyoruz.

Antika Plak Alanlar

Antika Plak Nasıl Anlaşılır?

Bir plağın antika olabilmesi için 1900'lü yılların başlarında olmasıgerekebiliyor. Ancak özel durumlarda, farklı tasarımları olan 1960, 1970 ve hatta 1980'li yıllarda çıkartılan plaklar dahi antika sayılabiliyor. 

Antika plakları anlamak için bu işin profesyonel olarak yapılması gerekiyor ya da antika koleksiyoncularından bilgi alınabiliyor. Antika plakların yıpranmış olması antika olduğu anlamına gelmiyor. 

Antika plakların değerli olup olmadığının bir diğer belirtisi ise oldukça nadir bir ürün olmasıdır. Antika plaklarınızı satarken ürününüzün yaşını, sanatçısını ve durumunu bilmenizde fayda olacaktır. Orijinal kılıflar genellikle yeniden basılanlardan farklı bir tasarıma sahiptir. 1970’den önce çıktığı varsayılan bir plağın kapağında barkod varsa, bu bir yeniden basımdır. 1980’den önce basılan orijinal vinillerin kılıfları genellikle iyi durumda değildir. Ancak bu orjinal olduğu anlamına gelir

Antikaların yalnızca değerlerini korumakla kalmayıp aynı zamanda çağdaş makine yapımı muadillerine kıyasla muhtemelen değer kazanacağı bilgisiyle donanmış olarak, biriktirmeye ve sevdiğiniz öğelerden oluşan koleksiyonunuzu yavaş yavaş oluşturmaya değer katacaktır.

Antika Plaklarınızı Nasıl Satarsınız?

Antika plaklarınızı satmak istiyorsanız, öncelikle değerini belirlemek için sertifikalı koleksiyonculardan bilgi almalısınız. Her antikacı, bir koleksiyoncu değildir. Bu nedenle sertifikalı uzman portföy danışmanlarımızdan antikanız için fiyat teklifi almanızı öneriyoruz. Bizimle iletişime geçerseniz, antika plağınız için en iyi fiyatı nakit olarak vereceğimizden şüpheniz olmasın.

Antika plak alanlar Türkiye dahil taraf ülkelerin 1952 yılında 17 ülkenin katılımıyla imzalanan anlaşma gereğince yapılmaktadır. İstanbul Antikacı'nın deneyimli ve sertifikalı koleksiyonleri, antika plaklarınızı inceleyerek, hak ettiği değeri peşin olarak ödemeyi vadediyor. 

Antika plaklarınızı satarken ürününüzün yaşını, sanatçısını ve durumunu bilmenizde fayda olacaktır. Orijinal kılıflar genellikle yeniden basılanlardan farklı bir tasarıma sahiptir. 1970’den önce çıktığı varsayılan bir plağın kapağında barkod varsa, bu bir yeniden basımdır. 1980’den önce basılan orijinal vinillerin kılıfları genellikle iyi durumda değildir. Ancak bu orjinal olduğu anlamına gelir.

Özelikle yeni nesil gençler nostalji anlamında ya da bu işi bilerek özelikle plak ve gramafon alanında koleksiyon yapanlar talep görüyor. Meraklı birçok kişi, yavaş yavaş bu kültür oluşuyor. Yani o modern kültürün eşyaların çok kullanışlı olmadığı bunların daha güzel olduğunu ve insan ruhuna dokunduğuna işaret ediyorlar.

İstanbul Antika Plak Alanlar

Antika eserlerin restorasyonları alanında uzman, sertifikalı kişiler tarafından yapılması gereklidir. Örneğin antika mobilya ve koltukların restorasyonları için sertifikalı koltuk tamiri uzmanlarından destek alınmaktadır. Mağazamızda bulunan antikaların bozulmaması, hava şartlarından etkilenmemeleri için havalandırma sistemlerine önem verilmektedir. Çalışmalarımızda iş sağlığı ve güvenliği önlemlerine dikkat edilerek, belirli periyotlarda isg eğitimleri alınmakta, çalışma şartları yoğun olduğu dönemlerde OSGB Hizmeti talep edilmektedir. Ayrıca çalışma ortamlarında kişisel koruyucu donanım ekipman kullanılacaksa gerekli KKD alımı yapılmaktadır. Antika eserlerimizin temizlik hizmetleri için de temizlik firmaları ile anlaşmalarımız bulunmaktadır.